Donica z hypertufy

Co to jest hypertufa?

Wygląda na to, że popularna w Wielkiej Brytanii i Kanadzie hypertufa na dobre podbija polskie ogrody. Co to właściwie za materiał i czym się charakteryzuje? Mamy nadzieję, że niniejszy wpis wyjaśni domysły i niedomówienia na temat rzeźb ogrodowych z hypertufy.

Hypertufa to materiał, który od dawna stosuje się w zachodnim ogrodnictwie do wyrobu rzeźb i ozdób ogrodowych. Nazwę zawdzięcza podobieństwu do tufy wulkanicznej – lekkiej i chropowatej skały osadowej.

Materiał otrzymuje się z mieszaniny piasku, cementu, torfu i wody. Rzeźby z hypertufy charakteryzują się porowatą i szorstką powierzchnią, a materiał ten doskonale imituje prawdziwą skałę. Ozdoby z hypertufy są odporne na mrozy (do -10/-15 stopni) oraz lżejsze od ozdób betonowych.

Dzięki nierównomiernej i mineralnej powierzchni, hypertufę z powodzeniem można wykorzystać przy budowie sadzawek, poideł dla ptaków lub wodospadów. Na chropowatej powierzchni z powodzeniem można zasiedlić mech lub glony, co doda naturalnego wdzięku rzeźbom. Z kolei kunsztowne donice i kamienne poidełka z hypertufy sprawdzą się w aranżacjach ogrodów japońskich lub w połączeniu z sukulentami. Ozdoby z hypertufy dodadzą oryginalnego uroku a każda rzeźba – z powodu wyjątkowej struktury budulca – jest niepowtarzalna.

Popularność hypertufy bierze się z kilku powodów. Po pierwsze jest tańsza niż kamień naturalny, a przy tym równie efektowna. Po drugie, ten materiał jest zdecydowanie lepszy w obróbce i w formowaniu niż kamień. Po trzecie hypertufę uwielbiają ci, którzy zajmują się rękodziełem – masę może przygotować każdy i samodzielnie uformować rzeźbę ogrodową! Przepisów na masę z hypertufy znajdziecie w sieci mnóstwo – zwłaszcza na stronach anglojęzycznych. Na koniec podajemy kilka wskazówek dla tych z Was, którzy przymierzają się do rzeźbienia w hypertufie:

  • hypertufa ‘pije wodę’ dlatego przy należy szczególnie uważać przy wyrabianiu masy – ma być klejąca, ale nie rzadka (poza tym zbyt duża ilość wody sprawi, że ozdoby z hypertufy nie przetrwają mrozów),
  • duże formy rzeźb ogrodowych lepiej wzmocnić wewnętrznym szkieletem (dla podtrzymania konstrukcji),
  • do mieszanki można dodać mech torfowiec – sprawi, że powierzchnia będzie jeszcze bardziej porowata.

Inspiracji do rzeźb ogrodowych można szukać wszędzie – tylko wyobraźnia stawia granice.

Back to top