Hypertufa i sukulenty

Dobra para: hypertufa i sukulenty

Sukulenty to rośliny, które uwielbiamy za osobliwy wygląd oraz wytrzymałość. Właściwa oprawa i aranżacja sprawią, że sukulenty stworzą egzotyczny akcent w Twoim ogrodzie. Dziś chcemy udowodnić, że niezastąpioną scenerią dla tych roślin stanowi hypertufa i wspólnie tworzą naprawdę dobraną parę.

Zwane ‘żywymi kamieniami’ sukulenty naturalnie występują pod różnymi szerokościami geograficznymi – najczęściej na surowych terenach pustynnych czy wśród skał. Są to rośliny nieporównywalnie wytrzymałe, z mięsistymi organami, gdzie gromadzą wodę, dzięki czemu mogą przetrwać naprawdę długi czas bez podlewania.

W polskich ogrodach z sukulentów najczęściej spotykamy rozchodniki i rojniki, które nadają egzotyczny charakter ogrodowemu wnętrzu. Sukulenty tworzą ciekawą przeciwwagę dla kwitnących rabat. Dla podkreślenia surowej i niecodziennej urody sukulentów świetnie nadaje się hypertufa. Porowata powierzchnia hypertufy, wyglądem przypominająca skałę, to idealna sceneria dla sukulentów. Mięsiste, grube i nieziemskie liście wręcz rozkwitają na kamienistym tle. W misach z hypertufy sukulenty nie tylko estetycznie wyglądają, ale dodatkowo wspólnie tworzą wyjątkową kompozycję w ogrodzie lub na balkonie.

Powszechnie wiadomo, że sukulenty uwielbiają słoneczne miejsca. To rośliny, które bardzo dobrze tolerują sąsiedztwo innych sukulentów i dlatego można tworzyć w donicach różnorodne kompozycje. Dla prawidłowego rozwoju podłoże sukulentów musi być przepuszczalne. Dodatkowo fachowcy radzą, aby stworzyć je na bazie torfu, piasku i żwiru. Taki skład podłoża jest niemal tożsamy ze składem materiału na hypertufę. To podobieństwo sprawia, że hypertufa jest materiałem, gdzie sukulenty będą czuły się komfortowo. Tę właściwość wykorzystuje się w ogrodach w USA i Kanadzie, gdzie szczególnie uwielbia się rzeźby z hypertufy.

Hypertufa, o której właściwościach pisaliśmy w poprzednim artykule świetnie wygląda na tle skalniaków – jej kamienista uroda idealnie wpisuje się w surowy charakter skalniaków i sukulentów. Z naszych doświadczeń możemy podpowiedzieć, że sukulenty świetnie wyglądają w płytkich misach z hypertufy o dużej średnicy – takie zamknięte kompozycje przykuwają uwagę, a to tego są prawie niewymagające w hodowli.

Back to top