Poidełko dla ptaków - małe dzieło sztuki

Jak zwabić ptaki do ogrodu – pomyśl o poidełku!

Co zrobić, by ogród był jeszcze piękniejszy? Najlepszą ozdobą jest zawsze sama natura – ptaki buszujące między drzewami. Aby ich śpiew umilał nam odpoczynek, polecamy instalację poidełka dla ptaków, które skutecznie ściągnie je do naszego ogrodu lub na działkę.

Poidełko dla ptaków – małe dzieło sztuki

Poidła dla ptaków pełnią w ogrodzie funkcję dekoracyjną – z powodzeniem zastępują niewielkie rzeźby i dodają uroku. Wybór poidła uzależniony jest od charakteru i stylu działki. W gąszczu zieleni sprawdzają się surowe, kamienne i betonowe poidła dla ptaków o nieregularnych kształtach. Od gustu właściciela i wyobraźni artysty zależy ostateczny kształt figury. Może to być ascetyczna rzeźba ze żłobieniem lub misa z kolumienką nawiązująca do sztuki antycznej. To samo dotyczy dodatków i wykończenia. Ogrodowe poidło dla ptaków można ozdobić kolorowymi farbami, rycinami lub ceramicznymi mozaikami.

Jak zwabić ptaki do ogrodu – pomyśl o poidełku!

Jak wybrać odpowiednie poidło dla ptaków?

Konstrukcja poidła musi być lekko spadzista, by zapewnić ptakom łatwy dostęp do wody. Maksymalna głębokość nie powinna przekraczać 3 cm. Klasyczne poidło składa się z szerokiej i płytkiej misy umieszczonej na piedestale. Modne są także poidła o kształcie misy bez stojaka, ulokowane wśród zieleni, które na pierwszy rzut oka kojarzą się bardziej z oczkiem wodnym. Osoby, które uwielbiają obserwować ptaki, a nie mają ku temu warunków, polecamy wybór mniejszego, wiszące poidła dla ptaków. Taka lekka konstrukcja, zawieszona na trzech linkach, idealnie nadaje się na balkony i tarasy.

Poidła dla ptaków wytwarzane są z różnych materiałów: betonu, ceramiki, metalu czy marmuru. Wybór materiału zależy od architektury ogrodu, a tworzywo w zdecydowanej mierze wpływa na odbiór i wygląd poidełka dla ptaków. Szkło nadaje delikatności, jasny beton lekkości, a marmur pięknie komponuje się z klasycystycznym otoczeniem itd. Na wybór materiału wpływ powinny mieć czynniki atmosferyczne. W Polsce, gdzie różnica temperatur w zimie i lecie jest duża, warto wybrać materiał z większą odpornością. Betonowe poidła dla ptaków to wybór na tyle uniwersalny i plastyczny, że pozwala na stworzenie oryginalnej kompozycji, estetyczne wykończenie i solidną impregnację. Dzięki impregnacji materiału poidełko spokojnie przetrwa zimę i upalne lato, bez dodatkowych osłon. Odpowiednia mieszanka betonowa jest także odporna na uderzenia (od upadku), co w przypadku poideł na piedestale może się przydarzyć.

Poidełko dla ptaków - ozdoba do ogrodu

Jak zachęcić ptaki do kąpieli w poidle?

Samo poidło nie gwarantuje, że ptaki chętniej będą odwiedzać nasz zielony zakątek. Jednak cierpliwość to w końcu cecha ogrodników, dlatego i w tym przypadku radzimy się w nią uzbroić. Aby przekonać skrzydlatych przyjaciół do korzystania z poidła, polecamy zastosować kilka sprawdzonych sposobów:

  1. ptaki to istoty wyjątkowo płochliwe, dlatego wybierz miejsce w pobliżu jakiegoś schronienia, np. drzewa lub rozległego krzewu, aby zwierzęta czuły się pewniej. Jeżeli w domu jest kot, zdecydowanie polecamy wybór poidła na piedestale;
  2. poziom wody nie powinien być zbyt głęboki – od 2 do 3 cm w najgłębszym miejscu;
  3. poidło powinno znajdować się w spokojnym i ustronnym miejscu, aby nie płoszyć zwierząt każdym ruchem;
  4. zmieniaj wodę co drugi dzień, a w czasie upałów nawet codziennie;
  5. weź ptactwo na sposób – obok poidła rozłóż jedzenie (ziarna, okruszki). Na pewno szybko znajdą się amatorzy darmowego poczęstunku.

Oczywiście nie zapominaj o własnych potrzebach – ulokuj poidełko w takim miejscu, które pozwala na swobodną obserwację poidełka.

 

Zdjęcie tytułowe autorstwa jeffreyw Creative Commons Attribution License

Back to top