wic_przewi_100608_103_100907[1]

Pnącza, które kwitną w czerwcu

W aranżacji ogrodów istotną rolę odgrywa pora rozkwitu. Łączy się z tym odpowiedni dobór roślin, by w sezonie nasz ogród prezentował się kolorowo i kwitnąco. W tym artykule opiszemy najpopularniejsze pnącza, które kwitną w czerwcu i jak wykorzystać je efektownie w swoim ogrodzie.

Dlaczego pnącza? Pnącza do rośliny wykorzystywne do szczególnych dekoracji. Nierzadko pełnią rolę dekoracyjno-osłonową i z pomocą można wyczarować niezwykły ogród z porośniętymi altanami, ścianami czy rzeźbami. Efektowne i przemyślane kompozycje pnącz i architektury ogrodowej na swój początek w ogrodach angielskich i romantycznych. Planując ogród polecamy wbrać przynajmniej jedną roślinę pnącą. Ta grupa roślin zwykle nie wymaga wiele przestrzeni, a często staje się najbardziej widowiskową dekoracją. Do tego pnącza rosną i kwitną stosunkowo szybko, stąd polecamy je mniej cierpliwym ogrodnikom.

Wśród pnącz czerwcowych na uwagę zasługuje wiciokrzew przewierceń (Lonicera caprifolium). Rozpiętość tej rośliny o pachnących, kremowo-czerwonych kwiatach, sięga nawet 5-6 m długości. Jest to dość uniwersalna roślina, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji, a idealnie nadaje się do okrywania ogrodzeń, płotów czy altan.

Czerwcowym pnączem jest także wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) – idealny do niewielkich ogródków, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Jego kwiaty są równie instensywnie pachnące, kwitnie od czerwca do września, a przy tym osiąga mniejsze rozmiary niż przewierceń i ładnie okrywa ogrodzenia.

Czerwiec to miesiąc, gdy swoje panowanie rozpoczyna królowa kwiatów – róża (Rose). Odmiana róży pnącej kwitnie od czerwca do lipca i z pewnością jest to najpięknieksza i elegancka ozdoba w ogrodzie. Należy pamiętać, że krzew, choć łatwy w uprawie, należy przywiązywać do podpór, gdyż róża nie pnie się samodzielnie w górę. Stąd najbardziej efektownie prezentuje się na tle kratek i pergoli.

Kolejnym pnączem czerwcowym jest winorośl pachnąca Vitis riparia. Ten wyjątkowo dekoracyjny krzew szczególnie upodobali sobie polscy ogrodnicy. Winorośl pachnąca charakteryzuje się szybkim wzrostem, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz szkodniki. Do tego kwiaty winorośli są bujne i niezwykle aromatyczne. Winorośl doskonale sprawdzi się jako oprawa altan, kratownic czy ścian budynków, na których świetnie prezentują się fantazyjne kształty gałązek.

Jeśli lubicie okazałe pnącza w swoim ogrodzie, polecamy Wam hortensję pnącą (Hydrangea petiolaris). To roślina łatwa w uprawie, ale wymaga cienistego i zacisznego miejsca. Hortensja ma imponujące rozmiary – może sięgnąć 8 m wysokości, a średnica kwiatów nawet 25 cm. Białe szeroko rozparte kwiaty pięknie prezentują się na tle ciemnozielonej ścianie liści i doskonale okrywają mury i ściany budynków.

 

Back to top