Jak udekorować świąteczny stół? Pomysły inspirowane naturą

Co roku o tej porze nerwowo klikasz w zdjęcia na Pinterest w poszukiwaniu inspiracji. Jak udekorować świąteczny stół? Złoto i czerwień? Granat i srebro? A co powiesz na coś bardziej naturalnego? 

Skoro pod obrus kładziesz sianko, dlaczego nie pójdziesz dalej w tym kierunku? Naturalne materiały pięknie podkreślą biel obrusa. A stonowane, spokojne kolory nie przyćmią swoim blaskiem mistrzowskiego bigosu Teściowej czy jedzonego raz do roku karpia.

Pomyśl o roślinach, które kojarzą Ci się z zimą. Świerki przykryte śniegiem czy zielona jemioła z białymi owocami to gotowe inspiracje. Przypomnij sobie smaki i zapachy Bożego Narodzenia. Laski cynamonu, goździki, cytrusy — wszystkie te elementy możesz wykorzystać do dekoracji.

Pomysły na świąteczny stół — kolory zimowego lasu

Świąteczny stół, dekoracja w kolorach zapamiętanych z zimowego spaceru.

Las zimą to biały, skrzypiący pod butami śnieg. Mieniące się srebrno, oszronione gałązki. I ciemna, intensywna zieleń pachnących drzew iglastych. Zobacz jak wykorzystać kolory zapamiętane z zimowego spaceru podczas dekoracji świątecznego stołu.

Przygotuj sobie:

  • gałązki drzew, np. sosny albo świerku
  • szyszki
  • srebrne wstążki i tasiemki
  • naturalny, jutowy sznurek
  • gałązki jemioły

I namów rodzinę do pobrudzenia się pachnącą żywicą i zabawy kłującymi gałązkami. 

Srebrne tasiemki, które są tutaj jedynym sztucznym elementem, będą próbowały imitować szron. Spróbuj przełamać ich sztuczność surową w dotyku i wyglądzie jutą. Przy wiązaniu ozdobnych kokardek, dodaj trochę naturalnego sznurka.

Takie srebrno-jutowe wiązanie idealnie się komponuje z gałązkami iglaków i jemioły. Przytnij kilka gałązek mniej więcej na długość średnicy małego talerzyka i ułóż jemiołę na gałązkach świerku czy sosny. Zwiąż sznurkiem i ozdób srebrną kokardą z naturalnym akcentem juty.

Mini stroik połóż na lub obok każdego nakrycia na stole. Większy stroik z tych samych elementów (po prostu utnij dłuższe gałązki) będzie piękną dekoracją na środek stołu. Wykorzystaj do niego szyszki, w naturalnym kolorze albo pomalowane na srebrno.

Pomysły na świąteczny stół — zapachy Bożego Narodzenia

Suszone plastry pomarańczy, przyprawy korzenne. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowe zapachy.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowe zapachy. Cynamon, goździki i inne korzenne przyprawy, którymi pachną pierniczki. Cytrusy kilogramami zajadane przez całą rodzinę. Skoro kojarzą Ci się z Bożym Narodzeniem, wykorzystaj je jako ozdoby na świąteczny stół.

Przygotuj sobie:

  • gałązki drzew, np. sosny albo świerku
  • pomarańcze
  • suszone plastry pomarańczy
  • złote wstążki i tasiemki
  • goździki
  • laski cynamonu

I skrzyknij rodzinę na cytrusowo-korzenną aromaterapię. 

Przygotuj wcześniej suszone plastry pomarańczy. Pokrój pomarańcze na cienkie plastry, rozłóż na grzejnikach, a Twój dom napełni się rześkim, cytrusowym zapachem. Nie zapomnij tylko zdjąć ich z grzejnika, zanim ususzą się na wiór. Sprawdzaj od czasu do czasu czy pomarańcze nie straciły jeszcze koloru i czy są już suche.

Tak przygotowane plastry pomarańczy nawlecz na sznurek i ciesz się jedynym w swoim rodzaju łańcuchem na choinkę. Możesz też taki „łańcuch” położyć na stole, na kilku gałązkach sosny czy świerku. To najprostsza i najszybsza dekoracja z tych elementów.

Żywe pomarańcze posłużą Ci jako ozdoby i odświeżacze powietrza. Powbijaj w skórkę owoców goździki, tak głęboko, żeby wystawały tylko ich główki. Jeśli masz talent artystyczny i odrobinę cierpliwości, ułóż świąteczne wzory z wbijanych goździków. Ułóż pomarańcze na świątecznym stole i wąchaj do woli.

Suszone pomarańcze, które przygotowałeś wcześniej, wykorzystaj do zrobienia stroików. Na gałązkach iglaków połóż laskę cynamonu i zwiąż razem. Dodaj plastry pomarańczy i zawiązaną w kokardkę złotą wstążkę. Jeśli chcesz przełamać bogaty wygląd stroika, dodaj znowu trochę jutowego sznurka.

Pomysły na świąteczny stół — oryginalne kształty

Stojak na wino Renifer – wystarczy, że dodasz jeszcze kilka elementów od siebie i zachwycisz gości oryginalnie ozdobionym stołem.

Jeśli brakuje Ci czasu na wymyślanie i przygotowywanie ozdób, z pomocą przychodzą gotowce. Na przykład robiony ręcznie z drewnianej sklejki stojak na wino. Wystarczy, że dodasz kilka elementów od siebie i zachwycisz gości oryginalnie ozdobionym stołem.

Przygotuj sobie:

I zaproś rodzinę do tworzenia oryginalnych ozdób.

Na początek stojak na wino drewniany — rogi renifera. Naturalny kolor jesionowego drewna idealnie komponuje się z butelkową zielenią. Ułóż na stojaku butelki i zmruż oczy. Widzisz to? Wygląda jak mini choinka! Dodaj kilka serpentyn złotej albo srebrnej tasiemki jako choinkowego łańcucha i ustaw na środku stołu.

Wolisz coś mniejszego? Wybierz stojak na wina w kształcie renifera. Połóż na nim brązową butelkę wina i ozdób rogi złotą lub srebrną wstążeczką. Pod reniferem ułóż gałązki z iglastych drzew. Możesz też dodać kilka szyszek albo plastrów pomarańczy, które idealnie skomponują się z drewnianym stojakiem na wino.

A na koniec kompletne szaleństwo. Pingwin jako główna atrakcja świątecznego stołu. Pozwól dzieciom pomalować butelkę po winie na świąteczne kolory, np. złotymi, srebrnymi czy brokatowymi farbkami. I dajcie się ponieść fantazji. Główne skrzypce gra tu stonowany, drewniany stojak na wino, więc szalejcie z ozdobami do woli.

No i nie zapomnij zrobić zdjęć. Nie tylko gotowych ozdób pięknie prezentujących się na świątecznym stole. Boże Narodzenie uwielbiasz też przecież za wspólne przygotowania. Zrób zdjęcia dzieciom z poklejonymi żywicą palcami. Mężowi i babci w skupieniu wbijającym goździki w pomarańcze. To te chwile tworzą magię świąt.

Oceń nasz wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.