Ogród w stylu japońskim w warunkach polskich

Ogród w stylu japońskim to prawdziwe wyzwanie dla ogrodnika. Wymaga dużej dbałości o szczegóły, przemyślanego rozmieszczenia elementów oraz znajomości symboli. Jednak urok, który przebija z tego minimalistycznego rozwiązania wart jest każdego czasu i wysiłku.

Ogród japoński czerpie inspiracje z natury, ale nie jest to bierne naśladownictwo ani kopiowanie. Projektant powinien umieć odtworzyć krajobraz na małej powierzchni ogrodu. Dlatego w ogrodzie japońskim stosuje są miniaturowe formy, które symbolizują elementy znane z naturalnego krajobrazu.

Szczypta historii

Styl japoński powstał na bazie inspiracji ogrodami chińskimi, ale szybko ewaluował i nabrał unikalnych cech, tak charakterystycznych dla sztuki Dalekiego Wschodu. Trudno mówić o genezie ogrodów japońskich bez odniesienia się do specyfiki terenu, jaki zajmuje Japonia. Surowy, wyspiarski i górzysty teren z jednej strony przerażał człowieka, a z drugiej wymagał niezwykłej siły i pomysłu, by go okiełznać. Kraj ten jest gęsto zaludniony i wydaje się, że każdy zagospodarowany ar ziemi został dosłownie wydarty naturze. Takie podejście do budzi wobec środowiska niebywały respekt. Natura to dar, który należy pielęgnować i szanować – to myśl, która winna przyświecać projektantowi.

W aranżacji ogrodu japońskiego kładzie się nacisk na położenie poszczególnych elementów wg strona świata – chodzi o zachowanie równowagi i harmonijne rozmieszczenie pierwiastków Yin i Yang.

Ogrody japońskie nie zajmują dużych powierzchni. Niewielkie połacie ziemi wymagają zatem przemyślanej architektury i bardzo dużej dbałości o każdy szczegół. Dlatego w ogrodach japońskich tak ważne są symbole. W ten sposób dzięki oszczędności środków można ukazać wszechświat w miniaturze.

Zasady projektowania ogrodu japońskiego

Czym kierować się projektując ogród w stylu japońskim? Przede wszystkim zapomnij o symetrii. Nie oznacza to, że w ogrodzie japońskim dominuje chaos, ale to asymetria i brak geometrycznych kształtów wyznaczają kierunek aranżacji. Druga ważna rzecz to kompozycja – elementy tworzą wrażenie większej całości i nie ma mowy, by jedna roślina zasłaniała inną. Kolejną ważną rzeczą są symbole, które powinny różnić się między sobą wysokością, będąc przedstawieniem nieba, ziemi i człowieka.

  • Woda – symbol życia, wprowadza ruch i dynamikę do ogródu. Chisen to jeden z popularnych kierunków w ogrodnictwie japońskim, w którym staw lub jezioro zajmują najbardziej znaczącą część ogrodu. Woda w ogrodzie to także wyraz ekspresji morza. Symbolizm japoński pozwala na zastąpienie wody żwirem lub piaskiem.
  • Kamienie – symbolizują trwałość i niezmienność natury. Wybierając kamienie do ogrodu decydujmy się na te naturalne, nieoszlifowane z taką samą fakturą i kolorem.
  • Rośliny – do ogrodu japońskiego wybieramy krzewy, drzewa i trawy. Kwiaty pojawiają się rzadziej.

W aranżacji ogrodu japońskiego kładzie się również nacisk na położenie poszczególnych elementów wg strona świata – chodzi o zachowanie równowagi i harmonijne rozmieszczenie pierwiastków Yin i Yang.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu japońskiego?

Do ogrodu japońskiego w naszych rodzimych warunkach polecamy wybrać rośliny, które komponują się z ascetycznym otoczeniem oraz są charakterystyczne dla krajobrazu Dalekiego Wschodu: azalie japońskie, liliowce, bambusy, magnolie, sosny (cenię je za możliwość nadawania różnych kształtów np. kulek), peonie, astry. Z drzew pięknie wyglądają także klon palmowy, miłorząb chiński oraz wiśnia ozdobna – w końcu Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni.

Ludzi z zachodu często uderzają w ogrodach japońskich ‘puste przestrzenie’. Przyzwyczajeni jesteśmy do zapełniania każdego wolnego skrawka ziemi, do ekspozycji kolorów i roślin, czujemy się nieswojo w obliczu ‘pustych’ ogrodów japońskich. Jednak przestrzeń w ogrodzie japońskim to element filozofii. Definiuje ona elementy, które znajdują się w ogrodzie. Najlepiej chyba można myśl tę zrozumieć przez analogię do znanych na zachodzie elementów równowagi yin i yangbez niczego nie można mieć czegoś. To trudna do uchwycenia myśl japońskiej sztuki ogrodniczej, ale warto zagłębić się w temat, by oddać ducha ogrodów Dalekiego Wschodu. Przestrzeń jest tylko przykładem na to, że prawdziwy ogród japoński istnieje w ścisłym odniesieniu do filozofii i tradycji Japonii.

Oceń nasz wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.