Rustykalny ogród przydomowy — najważniejsze założenia i design 

Pamiętasz wiejski ogród dziadków, w którym buszowałeś godzinami podczas wakacji na wsi? Na pewno nie było w nim wytyczonych, równiutkich ścieżek, przyciętych, „kwadratowych” żywopłotów ani ogromnych, koszonych codziennie trawników. Taki nieuporządkowany, wiejski ogród to właśnie ogród w stylu rustykalnym.

Tęsknisz za takim wiejskim ogródkiem? Przeczytaj nasz poradniki i sprawdź, o czym musisz pamiętać przy projektowaniu przydomowego ogródka w stylu rustykalnym.

W rustykalnym ogrodzie panuje chaos, który… jest zaplanowany.

Jak wygląda ogród wiejski w stylu rustykalnym?

Jest coś, po czym na pewno poznasz ogród wiejski w stylu rustykalnym. To wrażenie, że ogrodnikowi kompletnie brakowało pomysłu na rozplanowanie i ułożenie planu rabat i grządek w ogrodzie. W rustykalnym ogrodzie panuje chaos, który… jest zaplanowany.

Wybierając kwiaty na ogrodowe rabatki, pamiętaj, żeby nie dopasowywać ich kolorami. Przypomnij sobie, jakie barwy mają kwiatki, które spotkasz na polach i łąkach. Niebieskie chabry, czerwone maki, żółte kwiaty mniszka lekarskiego. Taka mieszanka najróżniejszych kolorów idealnie pasuje do rustykalnego ogrodu. Trawy ozdobne i krzewy potraktuj tak samo — nie przejmuj się tym, czy pasują do otaczających je drzew, czy ogrodowych dekoracji. 

To samo dotyczy drzew. Ogród wiejski spełnia funkcję użytkową. A to znaczy, że jabłonie, śliwy czy wiśnie w tym ogrodzie nie potrzebują idealnego przycięcia, czy wysadzenia w idealnie równych rzędach. Warto oczywiście zadbać o wiosenne podcinanie gałęzi, ale to tyle. Drzewa w rustykalnym ogrodzie mają dawać owoce. To, że pięknie kwitną, ozdabiają Twój ogród i dają cień, jest tutaj na drugim planie.

Tradycyjny ogród wiejski był często… przedłużeniem domu. Gliniane garnki i dzbanki suszyły się do góry dnem na płocie. Na drewnianej ławeczce przed domem babcia łuskała bób, a dziadek obierał miód z plastrów. Dziwne przyrządy gospodarskie, oparte o ścianę domu, czekały, aż domownicy wrócą do pracy po obiedzie. 

Niebywałą ozdobą grodu rustykalnego będzie z pewnością taka, wykonana z naturalnych materiałów, np. misa ogrodowa z betonu.

Dzisiaj zamiast glinianych garnków postaw w rustykalnym ogrodzie ozdobne misy ceramiczne lub z betonu. Drewniana ławeczka, pergola albo karmniki dla ptaków drewniane też się sprawdzą jako dekoracje. Wybierz ozdoby ogrodowe zrobione z naturalnych materiałów i pasujące do wiejskiego charakteru Twojego ogrodu.

Jakie rośliny pasują do ogrodu wiejskiego?

Wybierając drzewa, krzewy i kwiaty do ogrodu wiejskiego, wróć pamięcią do wakacji na wsi. A jeśli nie masz takich wspomnień, poszukaj w internecie informacji na temat typowo polskich roślin. Takich, które pojawiały się w naszych ogrodach od lat. Spójrz, co na pewno pojawi się na takiej liście.

Drzewa i krzewy użytkowe, to znaczy wszystkie te gatunki, które nie tylko pięknie kwitną, ale przede wszystkim dają owoce. Możesz oczywiście poszukać ozdobnych odmian tych roślin. Jakie to drzewa i krzewy?

  • jabłonie, wiśnie, śliwy, grusze (i inne rodzime odmiany drzew owocowych)
  • agrest, porzeczki, maliny i aronia (i inne krzewy owocowe typowe dla naszego klimatu)

Wszystkie owoce, które pamiętasz z babcinych kompotów i dżemów, będą dla Ciebie podpowiedzią, jakich drzew i krzewów szukać.

Byliny, czyli rośliny, które odradzają się i kwitną co roku. Typowe dla polskiego ogrodu wiejskiego byliny to między innymi:

  • malwy
  • astry
  • łubiny
  • chabry

Poszukaj takich bylin, które najbardziej Ci się podobają albo przywołują wspomnienia wycieczek na wieś. Jak już wiesz, rustykalny ogród lubi różnorodność i łączenie różnych kwiatów.

Nie zostawiaj dużych połaci równego, przyciętego trawnika. Postaw raczej na nieregularnie rozmieszczone rabaty oraz drzewa i krzewy.

Rośliny jednoroczne zamiast po nazwie, możesz wybierać, patrząc na opakowania nasion. Szczególnie gdy same nazwy kwiatów niewiele Ci mówią. Jeśli rozpoznasz kwitnący na opakowaniu kwiat, to bardzo możliwe, że widziałeś tę roślinę w jakimś lokalnym ogródku. I na pewno możesz ją dodać do swojego rustykalnego ogrodu wiejskiego. Wśród roślin jednorocznych znajdziesz między innymi:

  • słoneczniki
  • nagietki
  • naparstnice
  • lewkonie

I na koniec warzywa. Pomyśl jakie warzywa zbierałeś prosto z grządek w ogródkach dziadków i rodziców. Albo przeszukaj dział ogrodniczy marketu budowlanego. Wszystkie warzywa i owoce, które nie wydadzą ci się zbyt egzotyczne, mogą trafić na grządki rustykalnego ogrodu.

Jak zaprojektować wiejski ogród?

Najprostsza odpowiedź brzmi „nie planować wcale”. No, ale jeśli chcesz podejść do projektowania wiejskiego ogrodu na poważnie, musisz mieć jakiś plan. Co zatem planować, żeby Twój rustykalny ogród wyglądał jak najbardziej naturalnie?

  • Planując rabaty, połącz ze sobą kwiaty kwitnące w różnych kolorach — zapomnij o dobieraniu barw tak, żeby do siebie pasowały.
  • Poszukaj pomysłów na łące. Zastanów się jakie rodzaje traw i kwiatów często rosną blisko siebie. Przenieś te naturalne połączenia do swojego wiejskiego ogrodu.
  • Pozwól roślinom rosnąć jak najbardziej naturalnie — nie przycinaj ich pod linijkę.
  • Unikaj roślin iglastych czy egzotycznych roślin ozdobnych — tradycyjne wiejskie ogrody nie znały iglaków.
  • Nie zostawiaj dużych połaci równego, przyciętego trawnika. Postaw raczej na nieregularnie rozmieszczone rabaty oraz drzewa i krzewy. Pozwól na to, żeby ścieżki powstały między nimi naturalnie.
  • Przygotuj dekoracje ogrodowe, które nie będą się gryzły z rustykalnym stylem wiejskiego ogrodu — na przykład drewniany karmnik dla ptaków albo ceramiczne misy ozdobne do ogrodu.

To, co najtrudniejsze w projektowaniu wiejskiego ogrodu, to efekt… braku planowania. Pomyśl, jak wyglądałby Twój ogród, gdyby drzewa, krzewy i kwiaty rosły tam, gdzie nasiona przywiał wiatr. Albo gdzie rozrzuciły je ptaki. Tak rozplanowany ogród będzie wyglądał jak tradycyjny, rustykalny wiejski ogród.

Przygotuj dekoracje ogrodowe, które nie będą się gryzły z rustykalnym stylem wiejskiego ogrodu — na przykład drewniany karmnik dla ptaków albo ceramiczne misy ozdobne do ogrodu.

Dlaczego lubimy ogrody wiejskie i rustykalne?

No właśnie, dlaczego w ogóle zastanawiasz się nad designem i zasadami projektowania wiejskiego ogrodu. Co sprawia, że chcesz mieć wokół domu bardziej naturalny, rustykalny ogród?

Może to nostalgia? Tęsknota za wiejskimi, naturalnymi ogrodami, które pamiętasz z dzieciństwa. Działką rodziców, gdzie mogłeś jeść porzeczki prosto z krzaka. I wspinać się na czubek jabłonki po najładniejsze jabłko. I warzywnym ogródkiem u dziadków na wsi, gdzie wyrywałeś z grządek marchewkę na obiad. Kto by nie chciał mieć takiego ogródka?

A może zauważyłeś, że powrót do natury jest teraz modny? Ogródki działkowe, z których jeszcze niedawno trochę się podśmiewaliśmy, nagle stały się popularne. Miejskie trawniki, do tej pory regularnie koszone, zamieniają się w wielu miastach w miejskie łąki z chabrami i makami. Nawet na najmniejszych skrawkach ziemi powstają parki kieszonkowe. Wygląda na to, że coraz bardziej lubimy otaczać się kwiatami i drzewami. I chcemy spędzać jak najwięcej czasu wśród zieleni. 

Może po prostu fajniej jest, kiedy pozwalamy naturze działać tak, jak chce. Bez przycinania, koszenia i planowania. Bez wybierania egzotycznych roślin tylko dla ozdoby. Zamiast tego wolimy się cieszyć astrami z własnej rabatki w wazonie. Albo czereśniami z własnego drzewa w czerwcu. Tak, jak w ogrodzie dziadków.

Chcesz zaprojektować swój rustykalny ogród przydomowy? Podpowiedzi z naszego poradnika na pewno Ci pomogą. Powodzenia w (nie)planowaniu Twojego rustykalnego ogrodu. Na pewno będzie piękny!

______________________________________

Charakterystyka ogrodu rustykalnego.

Nieuporządkowany, chaotyczny, dziki, naturalny — to najlepszy opis ogrodu rustykalnego. Drzewa, krzewy i pozostałe rośliny wyglądają tak, jakby rosły bez żadnego systemu czy pomysłu. Nie znaczy to oczywiście, że nie dbasz o nie i nie planujesz, co pojawi się w Twoim ogrodzie. Ale pamiętaj, że ogólne wrażenie ma być jak najbardziej naturalne.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu rustykalnego?

Ogród wiejski, czyli rustykalny, nie lubi egzotycznych roślin ozdobnych. Wybierając drzewa, krzewy i kwiaty do takiego ogrodu, skup się na rodzimych odmianach roślinach. Postaw na krzewy i drzewa użytkowe. Poszukaj roślin często spotykanych i typowych dla naszego klimatu i szerokości geograficznej.

Jak zaprojektować ogród rustykalny?

Najlepiej, tak, żeby wyglądał na niezaprojektowany. Ogród rustykalny rozpoznasz po nieuporządkowanym, chaotycznym układzie. Pamiętaj o tym podczas projektowania — zrezygnuj z wyznaczania idealnie prostych ścieżek i dobierania kwiatów pod kolor.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.