Styl skandynawski w polskich domach. Co nas zachwyciło we wnętrzach w skandynawskim stylu?

Błogie ciepło domowego ogniska – z czym Wam się to kojarzy? Jeżeli komuś przyszła na myśl Skandynawia to strzał w dziesiątkę. Popularność stylu skandynawskiego wynika z naszego pragnienia do życia w przyjemnych i wygodnych warunkach. Skandynawski wystrój wnętrz to minimalistyczny styl wykorzystujący mieszankę tekstur i delikatnych odcieni. Podkreśla czyste linie, użyteczność i proste umeblowanie, które jest funkcjonalne i przytulne.

Aranżacje wnętrz styl skandynawski

Chcecie uzyskać wnętrza, z którego słyną kraje skandynawskie? Zwróćcie uwagę na piękne, warstwowe przestrzenie, które są charakterystyczne we wnętrzach w stylu skandynawskim. Skandynawski wystrój wnętrz słynie z minimalistycznej palety kolorów i przytulnych akcentów. Kolorystyka opiera się w dużej mierze na neutralnych, jasnych odcieniach bieli, szarości i beżu z akcentami czerni i brązu. Kolory złamanej bieli, sepii i drewna dobrze ze sobą współgrają i tworzą przyjazną, stonowaną przestrzeń. 

Przykład skandynawskiego wnętrza

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Polacy pokochali skandynawski styl za prostotę i estetykę. Wszystko ma swoje miejsce. Styl skandynawski to przestrzeń i harmonia. Jasne, ułożone w przemyślany i niewymuszony sposób przestrzenie wywołują uczucie spokoju, którego potrzebujemy w codziennym życiu. Łatwo jest zaaranżować wnętrze (dajmy na to sam salon) w stylu skandynawskim. Wybieramy jasny i przytulny kolor drewna na podłogę oraz pasujące kolorystycznie i tonowo kolory drewna na meble, malujemy ściany na biało lub w odcieniu skorupki jajka, zamawiamy z dostawą do domu puchaty dywan imitujący skórę barana lub kozy, wełniany pled w minimalistyczne pasy, by będąc u celu rozkoszować się spełnieniem naszych marzeń o idealnym, skandynawskim wnętrzu.

Dekoracje powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, być przyjazne środowisku, mieć konkretne kształty i co ważne – być połączeniem dekoracyjności i funkcjonalności.

Ale coś w tej krótkiej instrukcji jest nie tak. Ano tak. Łatwo jest nam udzielać rad i wskazówek, co do wystroju, gdy rzecz tyczy się nowego mieszkania, które możemy zaaranżować dowolnie (ogranicza nas portfel i wyobraźnia). Co jednak mamy zrobić, gdy nie możemy sobie pozwolić (a nawet nie chcemy) na zmianę podłogi, na obłożenie ściany imitacją białej cegły czy zmianę mebli? Odpowiedź brzmi – dodatki. Odpowiednio dobrane dodatki, utrzymane w skandynawskim stylu dekoracje, pozwolą nam stworzyć skandynawski klimat bez remontu i większego ingerowania w układ danego wnętrza. 

Jakie dodatki czynią wnętrze w stylu skandynawskim?  

Przede wszystkim – minimalistyczne. Nie oznacza to jednak, że każda ozdoba, która jest oszczędna w formie i kolorystyce stworzy nam odpowiedni klimat. Styl skandynawski rządzi się swoimi prawami. Dekoracje powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, być przyjazne środowisku, mieć konkretne kształty i co ważne – być połączeniem dekoracyjności i funkcjonalności. Zapomnijcie zatem o fajansowych figurkach i pstrokatych kocach, a pomyślcie o drewnianych ramkach na zdjęcia i biało – złotych doniczkach na kwiaty. Poniżej przygotowaliśmy dla Was ściągę, która pomoże w znalezieniu właściwych dekoracji w stylu skandynawskim.  

  • przytulny fotel uszak – najlepiej w parze z podnóżkiem
    Klasyczny i elegancki styl tego fotela przywodzi na myśl zimne wieczory spędzone z książką. Skandynawskie meble powinny być obszerne i wygodne.  
  • drewniane meble, takie jak szafki, komody, stoliki
    Zgrabne i niewielkie – to najważniejsza zasada. Najczęściej są to meble drewniane, niekiedy z białymi akcentami, np. blatem.  
  • lampy
    Minimalistyczne o prostych liniach. Najlepszym przykładem lampy w skandynawskim stylu, który lubuje się w drewnie i naturalnych materiałach, takich jak len i bawełna, jest kultowa już lampa na trójnogu.  
  • dekoracje
    Koniecznie drewniane. To najłatwiejszy sposób na uzyskanie skandynawskiego klimatu. Bardzo dużą popularnością cieszą się ostatnio drewniane mapy ścienne, róże wiatrów oraz kompasy. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do tak dużej dekoracji lub po prostu nie mamy na ścianach miejsca śmiało możemy rozważyć inne drewniane dekoracje. Zwracamy szczególną uwagę na drewniane ozdoby użytkowe, takie jak ramki na zdjęcia, zegary czy skarbonki. To co sprawia, że te dodatki tworzą skandynawski klimat to ich kształty – proste i minimalistyczne. Oszczędne linie, gładkie wykończenia i ujmujące połączenia drewna z bielą. To wszystko i aż tyle.  
  • tekstylia
    Styl skandynawski lubi naturalne materiały. Zapomnijcie o poliestrze czy wiskozie, a powitajcie wełnę, bawełnę, len i jutę. Bambusowe kosze to jeden z najbardziej pożytecznych akcesoriów domowych, gdy posiada się dzieci. Jutowe torby na zakupy sprawią, że pozostawione nawet na widoku sprawunki będą wyglądały stylowo i nieprzypadkowo. Poszewki na poduszki, narzuty, koce i pledy powinny mieć stonowane kolory i wzory: odcienie bieli, beży i szarości połączone z kontrastowymi brązami i granatami; wzory gładkie lub “matematyczne” – pasy, romby. Absolutnym obowiązkowym jest, aby materiały te posiadały fakturę (np. pleciony warkocz) – zachwyt gwarantowany.
Oceń nasz wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.