Lawenda to piękna roślina o wielu przydatnych właściwościach. Od lat ceniona jest za piękny kolor oraz za intensywny zapach – dlatego też można ją znaleźć w wielu ogrodach, na tarasach i balkonach. Drugą najpopularniejszą roślina jesieni są wrzosy, które nieustannie zachwycają formą zimozielonych liści i spektakularnych kwitnących gron kwiatowych.
Nie trzeba posiadać ogrodu, żeby skorzystać z dekoracyjności lawendy i wrzosu. Jeśli Twoja przestrzeń jest ograniczona, lawenda i wrzos posadzone w doniczce to dla Ciebie idealne rozwiązanie. Zastanawiasz się, jak się do tego zabrać? Znamy triki, które sprawią, że lawenda i wrzosy będą naprawdę oszałamiającą dekoracją w Twoim domu.
Lawenda w doniczce. Co musisz wiedzieć o jej uprawie?
Lawenda w doniczce w domu wymaga więcej uwagi niż ta, która rośnie bezpośrednio w glebie, ponieważ ma mniej miejsca do wzrostu. Roślina lawendy powinna rosnąć w dużym pojemniku. Zaleca się stosowanie donic ceramicznych lub betonowych, ponieważ umożliwiają one naturalne odparowanie wody. W przypadku plastikowych pojemników istnieje ryzyko, że woda zostanie w środku. Na dnie donicy umieść warstwę drenażową (np.keramzyt)- lawenda nie toleruje nadmiernej wilgoci. Najlepsza gleba dla rośliny lawendy to sucha, lekka, bogata w wapń i zasadowa lub obojętna. Można również wykorzystać uniwersalną ziemię doniczkową zmieszaną z piaskiem w proporcjach 1:1 lub kupić specjalną ziemię lawendową w kwiaciarni. Po posadzeniu nowej rośliny należy przykryć jej korzenie dodatkową warstwą gleby.
Lawenda w doniczce najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych – okna skierowane na południe i zachód. W lecie doniczkę można postawić na balkonie lub tarasie. Pomimo iż roślina ta nie lubi nadmiernej wilgoci wymaga systematycznego podlewania (1-2 razy w tygodniu). Brak regularności i systematyczności w podlewaniu powoduje, że lawenda usycha. Przycinanie lawendy jest bardzo istotnym procesem pielęgnacyjnym. Lawendę należy przycinać około dwa razy w roku, aby zachować dobry wygląd rośliny. Taki zabieg wydłuża również czas kwitnienia. Lawendę można sadzić pojedynczo lub w grupach.
Do kompozycji kwiatowych lawendy z innymi roślinami najlepiej wykorzystać obszerne, dekoracyjne misy ogrodowe. Lawendę należy łączyć z kwiatami o delikatnych kolorach, które jej nie przytłoczą. Dobrym pomysłem jest stworzenie kompozycji z ziołami prowansalskimi. Jest to doskonała aranżacja do kuchni – może służyć zarówno jako dekoracja, jak i wewnętrzny ogródek ziołowy. Lawenda najlepiej pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym. Warto dobrać do niej ciekawe pojemniki – na przykład doniczki ceramiczne czy kolorowe, rzeźbione misy ogrodowe.
Uprawa wrzosów w doniczkach
Wrzosy to rośliny mało wymagające w utrzymaniu, odporne na suszę i zimno. Są łatwe w uprawie i mają wspaniałe kolorowe kwiaty przez cały rok. Istnieje ponad 500 odmian wrzosów – nisko rosnących krzewów, różniących się nie tylko wysokością, ale także wielkością i kolorem kwiatów i liści. Do sadzenia w donicach najlepiej wybierać karłowate odmiany wrzosu. Wrzos należy sadzić w dużej, szerokiej donicy, o rozmiar większej niż poprzednia, z dobrymi otworami drenażowymi na dnie. Wrzos ma specyficzne wymagania glebowe, aby zdrowo rósł w doniczce wybierajmy gleby o kwaśnym pH (około 6,1- 6,8). Przetestuj glebę, aby upewnić się, że ma kwaśne pH. W tym celu użyj zestawu do badania pH gleby. Zestaw można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Posadź wrzos w piaszczystej glebie zawierającej materię organiczną. Rośliny te nie radzą sobie dobrze w wolno przepuszczającej glebie gliniastej, ponieważ wilgotne warunki mogą prowadzić do gnicia łodyg i korzeni. Substancje organiczne, takie jak torfowiec, dobrze dojrzały obornik, próchnica z kory sosnowej, pleśń liściowa czy kompost pomogą wrzosowi prawidłowo i pięknie rosnąć.
Wrzosy w doniczce najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, bez przeciągów. Wrzos należy podlać, gdy górna warstwa gleby jest sucha. Jeśli gleba wyschnie całkowicie, istnieje ryzyko, że wrzos uschnie. Podczas podlewania uważajmy, aby nie rozlać wody na liście, sprzyja to chorobom grzybiczym. Wrzos nie potrzebuje dużo nawozu. Wrzosy w doniczce są bardzo wrażliwe na przenawożenie, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu nawozu, aby uniknąć przenawożenia. Przycinanie wrzosu jest konieczne i powinno odbywać się wiosną, ponieważ powoduje to wzrost krzewów wrzosu i obfitość kwitnienia. Wrzos charakteryzuje się pięknymi dekoracyjnymi kwiatami i liśćmi. Najlepiej prezentuje się w dekoracyjnych ceramicznych donicach i głębszych misach ogrodowych w stonowanych barwach nawiązujących do jesiennego klimatu.
Jak przezimować lawendę i wrzos
Lawenda lubi upał, jednak zimą należy umieścić ją w jasnym pomieszczeniu o niższej temperaturze(ok 17° C). Pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczenia – lawenda bardzo potrzebuje dostępu do świeżego powietrza.
Wrzos najlepiej zimować na balkonie. Wrzosy są dość wrażliwe na mróz więc przed zimą należy je przesadzić do dużej doniczki i odpowiednio zaizolować. W tym celu należy przykryć doniczkę styropianem (również od spodu) i mocno ściółkować roślinę słomą. Tak zabezpieczone doniczki wystarczy na okres zimowy wystawić na balkon lub taras.
Dodaj komentarz