Dokarmianie zwierząt w ogrodzie — jak i gdzie wystawiać karmniki dla ptaków zimą?

Mroźne, zimowe wieczory spędzasz w ciepłym, przytulnym domu. I nad kubkiem gorącej herbaty zastanawiasz się, jak radzą sobie zimą zwierzęta. Martwisz się o kaczki w parku, które spacerują po lodzie, zamiast pływać w stawie. Myślisz o sikorkach i gilach, które nie potrafią przekopać się przez zamarznięty śnieg, żeby znaleźć jedzenie. Jak te biedactwa radzą sobie zimą?

Czy to dobrze, że martwisz się o zwierzęta? Oczywiście! Weź jednak pod uwagę to, że długie, mroźne zimy z grubą warstwą śniegu to przeszłość. Nie mamy już w Polsce zim stulecia. Czy w związku ze zmianą pogody i coraz cieplejszymi zimami dokarmianie ptaków ma jeszcze sens? Tak, pod warunkiem, że będziesz pamiętał o kilku zasadach, kiedy wystawiasz karmnik dla ptaków.

Czy w związku ze zmianą pogody i coraz cieplejszymi zimami dokarmianie ptaków ma jeszcze sens?

Karmniki dla ptaków — czy rzeczywiście pomagają ptakom?

Według specjalistów (na przykład doktora Andrzeja Kruszewicza i profesora Piotra Tryjanowskiego) dokarmianie nie jest ptakom niezbędnie potrzebne. Może im oczywiście pomóc przetrwać okres zimowy, szczególnie podczas mrozów. Zwalnia je też z obowiązku szukania pożywienia, bo mogą skorzystać z tego łatwej dostępnego w karmnikach dla ptaków. Czyli trochę je rozleniwia 😉

Obaj naukowcy podkreślają jednak, że karmienie ptaków ma duże znaczenie dla ludzi. Szczególnie teraz, gdy zwierzęta widzisz tylko na filmach przyrodniczych z komentarzem Krystyny Czubówny. Obserwowanie żyjących w miastach sikorek czy kosów to najłatwiejszy sposób na bliższe przyjrzenie się zwierzakom. A dokarmianie ptaków i oglądanie przylatujących do karmnika gości pozwoli Ci na obcowanie z naturą bez wychodzenia z domu.

Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Nie wystawiaj karmnika dla ptaków tylko po to, żeby zwabić sikorki i gile do obserwacji. Karm je z głową, nie wsypuj do karmnika byle czego i dbaj o czystość ptasiej stołówki. Dokarmianie ptaków w mieście, mimo że nie ratuje im życia, na pewno pomaga łatwiej doczekać wiosny.

Karmniki dla ptaków — gdzie bezpiecznie je ustawić?

Ustaw karmnik dla ptaków w bezpiecznym miejscu. Co to znaczy? Najlepiej w takim miejscu, gdzie nie dostaną się czyhające na drobne miejskie ptaki drapieżniki. Te skrzydlate, czyli większe, drapieżne ptaki, takie jak krogulce. Oraz czworonożne, czyli nasi domowi pupile — psy i koty. Jak zabezpieczyć wróble i sikorki przed tymi zwierzakami?

Drapieżniki skrzydlate uwielbiają polować tam, gdzie stoją karmniki dla ptaków. Małych ptaków, czyli ich ulubionego przysmaku, zlatuje się do ptasich stołówek bardzo dużo. Zajęte jedzeniem i przepychaniem się z głodnymi kolegami, tracą czujność. Jeśli karmnik dla ptaków ustawiony jest na otwartej przestrzeni, krogulec ma idealne warunki do łowów. 

Jak zatem zabezpieczyć miejską latająca drobnicę? Ustaw karmnik dla ptaków w pobliżu krzewów lub wysokich traw. W ten sposób kosy czy gile szybko znajdą kryjówkę w momencie ataku drapieżnika. Krogulce nie lubią się przedzierać przez gałęzie. Wolą polować na otwartej przestrzeni.

Co do psów i kotów, wystarczy zawiesić czy postawić karmik dla ptaków odpowiednio wysoko nad ziemią. Tak, żeby kot czy pies do niego nie doskoczył. Pamiętaj też, że dokarmianie ptaków na parapecie może skończyć się źle jeśli masz w domu kota i nie domkniesz okna. Nie puszczaj też swoich pupili luzem do ogrodu, zanim nie postawisz karmnika w bezpiecznym miejscu.

Karmnik dla ptaków na balkon i do ogrodu Domek Yeti
Ustaw karmnik dla ptaków w pobliżu krzewów lub wysokich traw. W ten sposób kosy czy gile szybko znajdą kryjówkę w momencie ataku drapieżnika.

Karmnik dla ptaków — jakie zasady higieny są ważne?

Mroźne zimy mają wiele plusów. Oprócz tych oczywistych, jak jazda na sankach i bitwy na śnieżki, niskie temperatury gwarantują też bezpieczniejsze dokarmianie ptaków. Wywieszana dla sikorek słonina czy ziarna wysypywane do karmników dla ptaków nie psują się tak łatwo. Zachowują dłużej świeżość tak jak nasze zapasy w lodówce.

Przy dodatnich temperaturach musisz bardziej pilnować tego, czym i jak często dokarmiasz ptaki. Słonina czy mieszanki ziaren szybciej zjełczeją gdy jest odwilż. Lepiej podziel te przysmaki na mniejsze porcje i wymieniaj je na nowe co kilka dni. Nawet jeśli nie zostaną zjedzone. Dokarmianie ptaków zjełczałym tłuszczem może im poważnie zaszkodzić.

I ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Ptaki, niestety, nie zastanawiają się, czy przyleciały właśnie do stołówki, czy do… toalety. Zdarza im się (dość często) wypróżniać tam, gdzie jedzą. Przy mroźnej pogodzie nie jest to (aż tak) groźne, natomiast podczas odwilży już tak. Pamiętaj, żeby regularnie i dokładnie myć karmnik dla ptaków i usuwać niedojedzone resztki oraz inne zabrudzenia. W ten sposób zabezpieczasz swoich skrzydlatych gości przed poważnymi chorobami. 

Kiedy wystawiasz karmniki dla ptaków, bierzesz na siebie odpowiedzialność za te zwierzęta. Przypilnuj, żeby zawsze mogły liczyć na świeże smakołyki podane w czystym karmniku. Trzymanie się tych zasad przy dokarmianiu ptaków gwarantuje im zdrowie. A Tobie regularne wizyty zadowolonych stołówkowiczów.

Jak widzisz, dokarmianie ptaków może być przede wszystkim przyjemnością dla Ciebie. I to jest bardzo dobra wiadomość. Nie musisz się martwić, że biedne ptaszki nie poradzą sobie, jeśli nie przygotujesz dla nich karmnika. To już nie te zimy i nie te temperatury. Ale jeśli lubisz obserwować naturę i przyglądać się swoim latającym sąsiadom, wystaw karmnik dla ptaków. Nie znajdziesz łatwiejszego sposobu na sposobu na regularne spotkania z naturą w mieście. A ptaki na pewno docenią łatwo dostępny pokarm.

Oceń nasz wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.