Jak karmić ptaki podczas zimy. Karmniki na balkon i do ogrodu.

Dokarmianie ptaków zimą wrosło w naszą tradycję. Gdy za oknem obserwujemy pierwsze oznaki zimy – coraz niższe temperatury, deszcz i śnieg – zaczynamy myśleć o tym, jak pomóc przetrwać ptakom kolejną zimę w Polsce. I bardzo dobrze. Ptaki, które nie odlatują do zimnych krajów liczą na naszą pomoc i z chęcią z niej korzystają. Dla nas ludzi to niewielki koszt i wysiłek, dla nich – ratunek.

 
Dlaczego należy dokarmiać ptaki?
Zima to trudny okres dla wolno żyjących zwierząt. Dostęp do pożywienia i wody jest znacznie ograniczony, a minusowe temperatury mogą stanowić zagrożenie dla ich życia. Naturalne siedliska ptaków – pierwotne puszcze, naturalne zakrzaczenia i dzikie łąki, które dostarczają ptakom zimowego pokarmu przestają niestety istnieć i jest to wina człowieka, który eksploatuje przyrodę coraz szerzej i agresywniej. Pomoc zwierzętom w zimie jest za tym naszą powinnością, zwłaszcza, że to tak niewiele, a zarazem tak dużo. 
Obserwowanie ptaków zimą, jak podlatują do przygotowanej przez nas stołówki to cudowny widok. Nie ma nic bardziej naturalnie pięknego, jak możliwość podglądania przyrody samej w sobie. Wasze pociechy z pewnością zainteresują się nowymi, skrzydlatymi przyjaciółmi, którzy będą Was regularnie odwiedzać i słodko świergotać z zadowolenia nad pysznym posiłkiem. Taka wdzięczność prawdziwie cieszy. 

Jak karmić ptaki podczas zimy?
Gdy zdecydujemy o dokarmianiu ptaków musimy pamiętać o 2 ważnych zasadach: dokarmiać należy regularnie i z głową. Cóż to oznacza w praktyce? Regularne dokarmianie: ptaki przyzwyczajone do miejsca gdzie mogą znaleźć pożywienie (czyli nasz ogród czy balkon) będa powracać w to miejsce – oszczędźmy im czasu (szukanie nowej stołówki) i rozczarowania (ale co się stało z ziarenkami, przecież ostatnio tu były?) i zadbajmy, by w karmniku do końca zimy było świeże pożywienie.

Ptaki, które chętnie skorzystają z naszej stołówki to, między innymi, wróble.

Z głową: przez lata narosło wiele mitów i błędnych przeświadczeń o tym, czym można karmić ptaki. A prawda jest taka, że tak jak wszystkie zwierzęta – ptaki mają swoje wymogi żywieniowe i aby im nie zaszkodzić należy je dokarmiać odpowiednim jedzeniem. Ptaki nie zawsze odróżniają właściwe pożywienie od tego, które może im zaszkodzić, więc lepiej nie ryzykować i nie sprawdzać czy sikorka lubi chleb, a wróbelek stare warzywa z wczorajszego obiadu. 

Czym karmić ptaki zimą?
Ptaki, które chętnie skorzystają z naszej stołówki to wróble, sikorki, kowaliki, dzwońce, trznadle, gile, czyżyki i rudziki. Gatunki ptaków małych najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, owsa lub płatków owsianych. Większe gatunki chętnie zjedzą pszenicę, grubą kaszę, niesoloną! słoninkę. Kosy uwielbiają jabłka, jarzębinę, borówkę oraz owoce rokitnika. 
Przydatne akcesoria – karmnik dla ptaków.  
Karmnik to najlepszy sposób, by pomóc ptakom przetrwać zimę – posiada miejsce na rozsypanie pokarmu, a jego zadaszenie chroni przed zamoczeniem ziaren oraz umożliwia naszym małym przyjaciołom posilenie się bezpiecznie i w spokoju – z dala od dużych i drapieżnych ptaków. 
Karmnik możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z gotowych modeli, które wykonane są z trwałych i ekologicznych materiałów, dzięki czemu będziemy mogli wystawiać ptakom tę samą  stołówkę co roku przez wiele lat. 

Karmnik należy ustawić w bezpiecznym miejscu i solidnie przymocować, by nie spadł. Dobrze jest wybrać miejsce w miarę zaciszne i osłonięte od wiatru.

Poniżej kilka rad dotyczących dokarmiania ptaków zimą. 

  1. Karmnik dla ptaków musi mieć daszek, by ochronić je przed deszczem (nikt nie lubi jeść stojąc w deszczu)
  2. Karmnik należy ustawić w bezpiecznym miejscu, tak by nie stał się obiektem zainteresowania kotów oraz (jeżeli ustawiamy karmnik na balkonie) nie spadł sąsiadom na głowę
  3. Nie karmimy ptaków okruchami chleba. Pomimo zadaszenia karmnika chleb może zamoknąć, spleśnieć lub zamarznąć, a to na pewno zaszkodzi ptakom. 
  4. Nie karmimy ptaków solonymi przekąskami, natomiast kasza powinna być ugotowana. Ziarna nasion podajemy na surowo. 
  5. Ptaki uzależniają się od pomocy jedzeniowej, więc karmnik schowaj dopiero na wiosnę. 
  6. Dbaj, by w karmniku jedzenie było świeże – wyrzucaj stary pokarm.
Karmnik dla ptaków musi mieć daszek. Na zdjęciu karmnik z naszej oferty Domek Fauna.
Oceń nasz wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.