Jak hodować wrzosy w doniczkach, by przetrwały zimę

Chociaż kwitną od końca lipca do pierwszych dni listopada, właśnie teraz cieszą się największą popularnością. Wrzosy i wrzośce. Gdy pierwsze złote liście spadają z drzew, przestawiamy się z kwiecistych rabatek ku ich subtelnym wdziękom. Niniejszy wpis będzie dotyczył pielęgnacji wrzosów doniczkowych – co robić, by przetrwały zimę i jak najdłużej zdobiły taras.

Wrzosy pozornie uchodzą za rośliny niewymagające i łatwe w hodowli. Generalnie jest to prawda, która sprawdza się w przypadku uprawy wrzosów na otwartej przestrzeni. Jednak hodowla wrzosów w doniczkach wymaga więcej uwagi niż zasadzenie ich w ogrodzie.

Jak dbać o wrzosy w doniczkach?

Zacznijmy od podłoża. Po zakupie kwiaty należy bezwzględnie przesadzić, gdyż potrzebują więcej podłoża, a doniczka powinna mieć min. 15 cm średnicy (przy tym nie musi być głęboka, gdyż wrzosy mają krótki system korzeniowy). Wrzosy rosną w kwaśnej i torfowej ziemi o pH między 3,5 a 5. Ważna jest także wentylacja gleby: na dnie należy stworzyć warstwę drenażu, a powierzchnię gleby posypać korą, którą będzie hamowała parowanie wody. Doniczki muszą mieć otwory odpływowe na dnie – w ten  sposób woda swobodnie spłynie, a korzenie nie zgniją.

Wrzosy swoją popularność zawdzięczają efektownej i delikatnej kolorystyce. Obok tradycyjnych fioletowych i białych kwiatów, modne stały się rudo-czerwone, niebieskie i zielone.

Pielęgnacja wrzosów w doniczkach

Wrzosy podlewamy dopiero wtedy, gdy gleba jest zupełnie sucha. Nadmiar wody może im poważnie zaszkodzić i doprowadzić do gnicia lub rozwoju pleśni. Jeśli kwiaty marnieją w oczach – może to być właśnie przyczyna nadmiernego podlewania. Wtedy odłóżcie konewkę na dłuższy czas i sprawdzajcie regularnie, czy woda nie zalega również w osłonkach.

To rośliny, które lubią słoneczne, bezwietrzne stanowiska, ale unikamy ostrych południowych promieni.

Jak zabezpieczyć wrzosy na zimę

Kwiaty należy chronić przed dużym mrozem. Dobrą praktyką jest zasadzenie ich w dużych donicach (o dużej średnicy) – wtedy warstwa ziemi stworzy naturalną barierę ochronną przed zimnem. Wrzosy w pojedynczych doniczkach warto zgrupować i owinąć agrowłókniną (lub folią bąbelkową) albo włożyć do większej skrzynki (pudełka tekturowego) i podsypać korą. Kwiaty podlewamy w słoneczne dni, gdy gleba będzie sucha (absolutnie nie doprowadzamy do przesuszenia).

Pielęgnacja wrzosów po zimie

Wiosna to czas, gdy fundujemy kwiatom zabiegi kosmetyczne. Wówczas przycinamy wrzosy, aby bujniej rosły. To czas, kiedy można zaaplikować kwiatom skromną dawkę nawozu. Unikajmy dużych porcji nawozu – wrzosy doniczkowe nie są pod tym względem wymagające. Jednorazowe nawożenie na wiosnę naprawdę wystarczy.

Swoją popularność wrzosy zawdzięczają efektownej i delikatnej kolorystyce. Obok tradycyjnych  fioletowych i białych kwiatów, modne stały się rudo-czerwone, niebieskie i zielone. Wrzosy wprowadzają nutę klimatu rustykalnego i wdzięcznie prezentują się w towarzystwie innych roślin, np. karłowych iglaków, rododendronów czy azalii, a nawet dorodnej dyni.

Oceń nasz wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.