Ogrody w stylu angielskim

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim

Legendarne ogrody angielskie od dawna wpływają na krajobrazy mieszkalne na całym świecie. Podziwiane są za bujne, zielone trawniki, żywopłoty i zapierające dech w piersiach kompozycje z wielobarwnych kwiatów, traw i ziół. Oczywiście nie trzeba mieszkać w Wielkiej Brytanii, aby cieszyć się urokami angielskich ogrodów. Dzięki podstawowym zasadom projektowania ogrodów i znajomości roślin, które dobrze rosną w naszym regionie, możemy uchwycić istotę angielskiego ogrodu. 

Cechy ogrodu angielskiego

Kluczową koncepcją ogrodu angielskiego jest wolność: ten rodzaj ogrodu wyróżnia brak symetrii i architektonicznych manier. W angielskim ogrodzie zieleń rośnie dziko, tworząc idealne miejsce do regeneracji i korzystania z dobrodziejstw życia na świeżym powietrzu. Przestronna, zaskakująca i bujna potrafi wzbudzać emocje, dzięki szerokiej gamie stylów, w których można się zanurzyć. Miłośnicy przyrody i naturalnego krajobrazu doskonale odnajdą się w tych przestrzeniach, gdzie rośliny pnące mieszają się ze skałami, gdzie ścieżki biegną przez otaczającą zieleń, gdzie drzewa i stawy tworzą grę światła.

Aranżacja ogrodu w stylu angielskim

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim? Zasadź żywopłot z bukszpanu, cisu lub podobnych krzewów, aby zbudować „ściany” w swoim ogrodzie. Staraj się powtórzyć materiały wykorzystane w aranżacji swojego domu przy projektowaniu ogrodu: kamienne lub ceglane ściany, fontanny, rzeźby ogrodowe i ścieżki sprawią, że ogród nabierze cech charakterystycznych dla ogrodu angielskiego.

Skoncentruj się na roślinach wieloletnich. Ogród w stylu angielskim wygląda zupełnie inaczej z sezonu na sezon. Cebulki i floks mchowy to jedne z pierwszych oznak wiosny; brązowe rozchodniki i wiejące na wietrze złote ozdobne trawy dodają piękna zimowemu krajobrazowi.

Przestrzenie „pomiędzy” można wypełnić roślinami jednorocznymi, aby uzyskać bogactwo koloru przez cały sezon. Upewnij się, że masz miejsce, w którym możesz usiąść i cieszyć się ogrodem.

Drewniane krzesła, kute żelazo, wiklina lub gięta wierzba oraz tekowe meble ogrodowe uzupełniają angielski design. Rośliny sadź warstwami. Wyższe rośliny powinny znajdować się w tle, średnie rośliny pośrodku, a najniższe sadzonki na pierwszym planie. Wybieraj rośliny „staromodne”. Angielskie ogrody eksplodują „romantycznymi” kwiatami, takimi jak piwonie, hortensje, róże, naparstnice, malwy, stokrotki i kosmosy (onętki).

Wybieraj kwitnące rośliny w różnych kształtach i rozmiarach, które rozlewają się na chodniki, wspinają się po altanach i wyskakują z donic.

Ogrody angielskie wykorzystują każdy skrawek przestrzeni uprawnej. Zapomnij o zasadach odstępów; wybieraj kwitnące rośliny w różnych kształtach, rozmiarach i fakturach, które rozlewają się na chodniki, wspinają się po altanach i wyskakują z donic.

Zbuduj dekoracyjną strukturę. Płoty z palików, altany i kraty nie tylko dodają wysokości i funkcjonalności ogrodowi, ale także zapewniają miejsce do zaprezentowania winorośli i innych roślin pnących. Róże to kwiaty do ogrodu, które są odwiecznym ulubieńcem legionów ogrodników, uwielbianych za inspirujące piękno i zapach. Wybieraj gatunki pnące, które wznoszą się i rozlewają pełnymi skupiskami kwiatów.

Projektując swój wymarzony ogród nie zapomnij o dekoracjach ogrodowych. Figurki i ozdoby do ogrodu jak celowo umieszczona misa ogrodowa, budka dla ptaków, konewka czy dekoracyjne poidło dla ptaków sprawią, że ogród nabierze sielskiego i indywidualnego charakteru. Fontanna, staw, misa dla ptaków: angielskie ogrody zazwyczaj zawierają jakiś element wodny. Woda dodaje ukojenia i spokoju docenianego przez wszystkich użytkowników ogrodu.

Oceń nasz wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.